Share
GÖRME ENGELLİLER KÜTÜPHANESİ
  • Görme Engelliler Kütüphanesi
  • Görme Engelliler Kütüphanesi
  • Görme Engelliler Kütüphanesi
proje PROJE HAKKINDA
proje PROJE AÇILIŞ TARİHİ
proje PROJE KATEGORİSİ
menu PROJE ETİKETLERİ

Görme Engelliler Kütüphanesi

Bahçelievler Belediyesi tarafından 2014 yılında kurulan Görme Engelliler Kütüphanesi, aynı zamanda sağlıklı vatandaşlara da hizmet vermektedir.

Görme Engelliler Kütüphanesi’nde iki temel hizmet verilmektedir. Birinci hizmet sesli kitap hizmetidir. Görme engelli vatandaşlarımızın kitaplara kolay ve kısa şekilde ulaşımını sağlamak amacıyla sesli kitapların hazırlandığı, iki özel seslendirme kabininden oluşan Sesli Kütüphane bulunmaktadır. Hali hazırda farklı özellikteki (roman, deneme, ders kitabı vb) 100’ü aşkın kitabın seslendirmesi tamamlanmış olup, yaklaşık 50 kitabın seslendirilmesine devam edilmektedir.

Görme Engelliler Kütüphanesi’nde sunulan diğer hizmet ise görme engellilere yönelik araştırma faaliyetlerinin teknolojik altyapıyla desteklenmesidir. Görme yetisi zayıf vatandaşlarımız Topaz adı verilen cihaz yardımıyla kitaplarını büyük ekrana yansıtarak ve okumalarına imkân veren renk aralığını seçerek rahat bir okuma yapabilmektedirler. Görme engeli bulunan diğer vatandaşlarımız için ise 2 Konuşan Bilgisayar ve 1 Ekransız bilgisayar ile hizmet verilmektedir. Söz konusu araçlar, bilgisayar kullanmayı ve Braille alfabesini bilmeyen görme engellilerin internet kullanmalarını, dinlemek istedikleri metinleri bilgisayara okutmalarını sağlamaktadır.

Görme engellilerin kullanımına uygun olarak hazırlanan bölüme gelen görme engelli vatandaşlarımız, burada internet kullanabilmekte, araştırma yapabilmekte, istediği belgenin ses dosyasını kendi cep telefonuna, mp3 çalarına veya başka herhangi bir cihazına aktarıp, istediği yerde ve zamanda dinleyebilmektedir.

Görme Engelliler Kütüphanemiz,haftanın yedi günü 09.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.